3 spillere, 3 nye spill, 2 gamle og en Grotte

Endelig mandag igjen! Det er ikke så mange som kan skryte på seg det utsagnet uten å være sarkastisk. Men for gjengen i PG er det et faktum. Men reise og andre aktiviteter kom i veien denne gang, så bare Peter og Takras fant veien til Mains Grotte i kveld. Men 3 spillere er flott, det gir som regel tid til mange spill!

Dette er ikke Ludo
Dette er ikke Ludo
Utbryterkongen Takras
Utbryterkongen Takras

Vi visste ikke hvem som kom riktig ennå, så Excape fikk sin prøve i PG. Altså Escape hvor S-en er byttet ut med en X. Dette er også et terningspill, men i motsetning til Escape skal en i Excape trille terninger på tur. Men litt rettere sagt: dette satt PG på prøve! Dette er et Hollender-fiendtlig terningspill med enkle regler og en god dose flaks, fra selveste Knizia. Du har to terninger med ymse verdier fra 1-6 og 1-7 hvor en side på hver terning er erstattet med en X. Når du triller kan du velge å stoppe og plassere treningene på en trapp med flyttepoeng. Så må du vente en hel runde, og om dine terninger har overlevd så får du lov å flytte brikken din. Førstemann til steg 21! Om noen triller høyere enn deg kan de nemlig velge å stoppe og kaste deg ut – hvis det passer. Eller trille videre for å få enda høyere verdi! Men kommer det en X eller to, mister du turen og du rykker tilbake noen hakk.

Takras viste Skillz med treningene og rykket mye fremover helt i 100. Peter og Sveinmain ble alltid slått ut, eller når de endelig kom avsted så ble de fort for grådige og ble slått tilbake. Takras kom helt i mål mens de andre lå og sov på startstreken. Revansje! Denne gangen var det jevnt og trutt halve spillet, men så ble Sveinmain lagt igjen i rennesteinen. Peter og Takras lå side om side! Takras ville vinne om det ble hans tur, så Peter trillet og trillet og fikk ingen X-er! Plutselig var han foran målstreken! Men da kom det omsider en X… Sveinmain hadde ikke nok flaks til å bringe seg over halve brettet på én tur så Takras ble seierherre nok en gang, mens Sveinmain fikk en solid sisteplass, alene denne gangen.

Peter og Sveinmain var enige om at en heller spiller Excape enn Escape, så får de lærde strides om det er et kvalitetsstempel eller ei på Excape…

Peter håver inn enda mer penger
Peter håver inn enda mer penger
Vakkert og oversiktlig
Vakkert og oversiktlig

Klar for noe med litt tyngde fant Takras frem Kings of Air and Steam. Utseendet på spillet tiltalte ikke Main eller Peter, men de var ikke vanskelige å overbevise. Reglene ble forklart litt oppstykket. Det er så mange ting å se på at vi nesten ble som barn igjen, for det er veldig lett å spørre enn å lytte når alt er så interessant.

Dette er et rent «pickup and deliver»-spill som bruker mekanismer ikke ulikt Robo Rally, men med mye større forutsigbarhet. Noen ideer er sikkert tatt fra togspillet Steam, mens andre er orginalt for spillet. Rekkefølgen er veldig viktig her, spesielt når vi spiller på et lite kart med nesten null ressurser. Peter valgte gullplassering med olje og fikk maks utbetaling av den allerede fra starten. Her skal en altså hente varer i gruver og bringe de til byene som vil ha akkurat den varen. For å klare dette må du fly luftballongen din til gruven og stoppe akkurat på denne, så levere varen din til et av dine lagerbygg, for så å få fraktet varene med jernbane fra lagerbygget til byen som etterspør dine varer. Kun 5 varer på brettet i 1. runde, så 8 i de 4 resterende. 1. runde gikk greit unna, selv om Peter fikk mye gratis pga. hans personlige egenskap som var å sette ut gratis lagerbygg. Takras og Sveinmain betalte dyrt for disse. I tillegg plukket alle opp varer og leverte de og tjente litt penger.Vi spilte Cutthroat-utgaven. og i runde 2 hadde Peter og Takras begge planlagt å hente 2 av de 8 varene på brettet. Problemet til Takras var at Peter fikk reise først og dermed ble hele runden en eneste stor nedtur for Takras som var så sikker på at han ville gå først, mens Peter ble en meget holden mann og han vant vel spillet i denne runden, så ja, det ble Cutthroat! Slik seilte vi rundt, men vi kunne også oppgradere luftskipet, samt utvide vareleveringskapasiteten mot å betale for dette. Men alt gav seierspoeng til slutt. Sveinmain bygde seg godt opp på slutten, og det ble en viss grad av spenning om han kunne kuppe seieren fra Peter. Men det ble ikke nære en gang og Peter ble the King of air and steam.

Et meget vakkert spill, med kjekk logistikk som gikk i 4 handlinger. De to/3 første ble brukt til å plukke opp og levere varer, mens den siste ble å posisjonere seg til neste runde. Må prøves igjen uten Cutthroat…

Alle lever i harmoni etter runde 1
Alle lever i harmoni etter runde 1
... men så kom runde 2
… men så kom runde 2

Mayfair games har kommet med en nyutgivelse av en av Sveinmains store favorittspill: Der untergang von Pompeji (løp og

Der untergang von Takras
Der untergang von Takras

kjøp nå som det endelig er på markedet igjen). I dette spillet skal en flytte inn i Pompei med sitt folk, og når det begynner å bli skikkelig fullt i byen så kommer vulkanutbruddet. Da gjelder det å ha posisjonert seg nærmest utgangene fra byen. Så kommer lavaen strømmende og alle skal prøve å flykte før den brennende lavaen sluker folket ditt i vulkanen. Et fantastisk tema som ikke blir dårligere når du fysisk tar opp dine motstanderbrikker og hiver dem ned i en vulkan som stiger opp av brettet. I første fredelige fase flytter vi stille og rolig inn i byen, nesten. Noen Omen-kort dukker opp og Sveinmain fikk æren av å få flest av disse og kunne da velge hvilken som heldt brikke på brettet og kaste den i vulkanen. Litt hevn ble det fra Takras og Peter men han kom nok best ut. Så braker det løs og alle vil springe til utgangene. Men lavaen som hver spiller på tur trekker opp fra posen hadde en lei tendens til å renne langs muren. Den ene utgangen etter den andre ble stengt og de sikre plassene ble usikre. Folk ble sperret inne og til slutt var enten alle døde eller reddet ut. Takras ble beste redningsgud i Pompei denne dagen med 10 overlevende, mens Sveinmain fikk 9 og Peter 8.

Var herlig å gå Pompei på bordet igjen, og det skuffet ikke! Spesilt ikke når papp-vulkanen er erstattet med bedre materiale for mye bedre holdbarhet!

The Little Hobbit-banen, med juletre-utfordring
The Little Hobbit-banen, med juletre-utfordring
Ingen juletrær ble hogget ned denne dagen
Ingen juletrær ble hogget ned denne dagen
Takras la konkurrentene igjen i en sky av snø
Takras la konkurrentene igjen i en sky av snø

Det var stemning for et Racingspill, og med Hollenders fravær kom Snow Tails på bordet. Vi laget en løype med svinger og eventyrskog så var vi i gang. Peter holdt på å ta en Hollender i første sving men ble reddet av Takras så unngikk han knust slede. Sveinmain gikk så i ledelsen og holdt godt på den og manøvrerte seg godt gjennom eventyrskogen, med de andre hakk hel. Peter fikk den første bulken i sleden sin og et kort mindre å manøvrere med. Vi nærmet oss oppløpet og Sveinmain kjørte fint i siste sving. Takras gav gass og tok ledelsen og et skadekort, men hva gjorde vel det når mål lå rett foran nesen hans. Han føyk i mål og ble PGs svar på Lars Monsen, mens Peter nesten tok igjen Sveinmain på oppløpet. 1. Takras, 2. Sveinmain 3. Peter

Snow Tails er et av de bedre racingspillene! Selv med 3 spillere uten den store spenningen var det spenning nok om en fikk sleden sin til å gå dit en ville hele veien. Kjekt!!!

Tidsmester Peter
Tidsmester Peter
"Den skal inn her"
«Den skal inn her»

Som en avslutter tok Takras frem Timeline: Inventions. Et kortspill med mange oppfinnelser på den ene siden av kortene, og året når de ble oppfunnet på den andre. Vi fikk 6 kort hver så skulle vi plassere ett og ett kort på tidsskalaen. Til å begynne med var det lett da kun et kort lå oppe. Var tannkosten funnet opp før den bærbare datamaskinen eller ikke. Før var riktig. Så skulle nestemann plassere et av sine kort enten før tannkosten, mellom tannkosten og datamaskinen, eller over denne. Dermed økte vanskelighetsgraden mer og mer. Peter var den som visste mest om årstall og oppfinnelser og vant enkelt. Sveinmain og Takras spilte om 2. plassen som Takras tok hjem.

Timeline var et genialt konsept som bør innføres som spill i skolesektoren. 119 kort med årstall fra historiske hendelser imponerte, selv om kanskje slitestyrken ikke er på topp da årstallene etterhvert kan memoreres. Men PG ble imponert!

Med kun 3 spillere ble det likevel en fantastisk kveld hvor alle storkoste seg. Og blir det bare 3 spillere neste gang også, så blir det mest synd for de som ikke kom:-)

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..

%d bloggere liker dette: